برای حفظ زیبایی فضای سبز باغچه خود می‌توانید نکات کاربردی زیر را در مواقع لازم و مناسب بکار برید:

مالچ پاشی

پخش کردن مالچ به ضخامت حدود 5 سانتیمتر ازجمله بهترین عملیاتی است که برای باغ و فضای سبز خود انجام می‌دهید. پوشش مالچ روی سطح زمین موجب حفاظت از خاک در برابر تابش سوزان خورشید در این فصل است. این کار موجب خنک نگه‌داشتن خاک و درنتیجه سرحال بودن ریشه گیاهان و نیز جلوگیری از اتلاف رطوبت خاک توسط تبخیر خواهد شد.

خوشبختانه مالچ‌ها به نوع خاصی محدود نمی‌شوند هر آنچه از مواد ارگانیک نظیر خرده چوب، پوشال، بقایای گیاهی و برگ‌های خشک و خرد و پوست درختان و موادی از این قبیل به دست آید که در درازمدت نیز به فرایند کمپوست سازی و بافت خاک کمک خواهد کرد.

علف‌های هرز

بسیاری از علف‌های هرز و مزاحم که به گرمای تابستان علاقه دارند در این فصل از سال به‌سرعت از گیاهی کوچک تبدیل به علف‌هایی غول‌پیکر خواهند شد. از میان برداشتن این علف‌ها امری بسیار ضروری است زیرا موجب ربودن رطوبت و مواد غذایی از بستر گیاهان باغ شما خواهند شد. همچنین بسیاری از آن‌ها موجب تشویق حمله آفات و بیماری‌ها در فضای سبز و باغچه شما خواهند شد.

علف‌های هرز هنگامی‌که کوچک و در دوره نونهالی هستند به‌راحتی قابل‌کنترل می‌باشند و در مواقعی که خاک مرطوب است به‌راحتی از ریشه از خاک بیرون می‌آیند. دلیل دیگر وجین آنا در دوره نونهالی ممانعت از به بذر نشستن آن‌ها است. یک گل قاصدک می‌تواند در سال 2000 عدد بذر تولید کند. برخی از آن‌ها مانند سلمک تا 150.000 عدد بذر در سال تولید می‌کند. روش‌های متعددی برای مبارزه و کنترل علف‌های هرز وجود دارند که می‌توانید باغ خود را از شر آن‌ها نجات دهید.

با کاشت گل‌های یک‌ساله به باغ رنگ بیشتری بدهید

به‌محض اینکه گرما از راه می‌رسد گلدهی بسیاری ازگل‌های بهاره مانند انواع بنفشه و استئوسپرموم ها پایان می‌یابد. با جایگزین نمودن گل‌های بهاره با گل‌های گرمادوست نظیر گل میمون، شاه‌پسند، ابری آبی، حسن‌یوسف، گل پنج پر، ناز آفتابی، سلوی، پیچ سیب‌زمینی شیرین و آهارگل‌های فصل گرم به‌سرعت رشد کرده و گل‌هایی بارنگ‌هایی زیبا را به وجود خواهند آورد.

کاشت گل‌های پیازی تابستان گل

کاشت گل‌های پیاز دار مانند شیپوری، اختر، کوکب جهت افزودن رنگ به فضای سبز در طی فصل تابستان روشی نتیجه‌بخش خواهد بود. با توجه به اینکه این ارقام ازگل‌ها به سرما حساس‌اند اگر در منطقه‌ای هستید که توانایی مقاومت در آن شرایط را ندارند پس از سپری شدن سرما اقدام به کاشت این ارقام نمایید. به‌محض اینکه دما شروع به افزایش نمود به‌سرعت رشد خواهند کرد.

سر برداری گل‌های داوودی و سایر چندساله‌ها

ساقه‌های بلند و علفی گل‌های چندساله پاییزه ازجمله داوودی، سدوم و مینا چمنی را به میزان 2.5 تا 5 سانتیمتر سرزنی کنید. این کار را می‌توانید در هفته چهارم ماه جولای (اواخر تیرماه)  انجام دهید. سر برداری این گل‌ها موجب به وجود آمدن بوته‌هایی پرپشت و تنومندتر خواهد شد. از طرفی این کار باعث تولید گل‌های بیشتر با اندازه کوچک‌تر از شاخه‌های جانبی به وجود آمده پس از حدود دو هفته خواهد شد.

سایر گل‌هایی که در این فصل قابل سر برداری هستند:

 • گل زنگوله‌ای
 • بادرنجبویه
 • سولیداگو
 • علف تببر
 • آفتاب‌گردان چندساله
 • فلوکس
 • مریم‌گلی

حذف گل‌های خشکیده

گل‌های سر خشکیده را از بوته‌های یک‌ساله و چندساله هرس نموده تا گلدهی بیشتری داشته باشید. این فرایند از صرف انرژی گیاه برای تولید بذر جلوگیری کرده و در عوض موجب تولید گل‌های بیشتری خواهد شد. همچنین حذف گل‌های سر خشکیده ازنظر برخی ازگل‌های خود بذرافشان اهمیت دارد. گل‌های چندساله نظیر تاج‌الملوک، اکیناسه یا گل مخروطی، گل استکانی، هلیوپسیس، سوسن پیازی، شاه‌پسند، و یک‌ساله‌هایی نظیر تاتوره، گل تنباکو، علف هفت‌بند زینتی، زبان در قفا و گل عنکبوتی، می‌توانند خود بذرافشانی کرده و خود به حالت علفی تبدیل‌شده و ظاهری علفزار مانند در باغ ایجاد کنند.

مراقبت از آفات

مراقبت از حمله آفات و بیماری‌ها در باغ مانند علف‌های هرز در تمام طول سال امری ضروری و حیاتی است. به نظر می‌رسد که اواسط تابستان از مهم‌ترین زمان‌ها جهت این نوع از مراقبت‌ها است.

 برخی از مسائل و مشکلاتی که در این بازه از زمان برای مراقبت از گیاهان معمول است شامل:

 • لکه سیاه
 • سوسک خیار
 • ملخ
 • سوسک ژاپنی
 • سفیدک پودری
 • زنگ
 • کنه
 • کرم شاخ‌دار گوجه‌فرنگی

آبیاری

اگر در منطقه‌ای هستید که تابستان‌های خشک یا الگوی هوایی گرم و خشک را تجربه می‌کنید، شاید خواهان این باشید که بتوانید با آبیاری فضای سبز باغ خود را به بهترین وجه ممکن حفظ و نگهداری نمایید.

اکثر گیاهان فضای سبز معمولاً به‌طور میانگین در حدود 1 اینچ آب در هفته را ترجیح می‌دهند. این میزان آب برای تحریک ریشه گیاهان جهت نفوذ به عمق بیشتر در خاک بهترین روش است. در هنگام آبیاری گیاهان، آب‌رسانی مستقیم به خاک بهتر از خیس کردن شاخ و برگ گیاهان است. زیرا ممکن است آبی که روی سطح برگ گیاهان می‌نشیند منجر به بروز بیماری شود. برای نمونه استفاده از لوله‌های آبیاری جذبی برای این امر روشی عالی است.

بالا بردن ارتفاع چمن‌زن

اگر چمنی از نوع چمن‌های فصل سرد دارید ارتفاع تیغه چمن‌زن خود را افزایش دهید. نسبت سطح برگ بیشتر، گیاهان و چمن را در طی هوای گرم و خشک سرحال‌تر نگه می‌دارد.

شروع به کاشت باغچه سبزی‌کاری پاییزه

سبزی‌ها خوراکی را می‌توان به دو گروه اصلی تقسیم نمود: سبزی‌ها فصل سرد و سبزی‌ها فصل گرم.

ارقام فصل گرم، گوجه‌فرنگی، بادنجان، فلفل، خیار، کدومسمایی همگی مخصوص همین فصل هستند و به‌محض اینکه هوا سرد شود این گیاهان از بین خواهند رفت. با ادامه کاشت باغچه سبزی‌کاری از برداشت محصولات خود با کاشتن بذور سبزی‌ها فصل سرد شامل کلم بروکلی، هویج، کلم‌قمری، کاهو و اسفناج لذت ببرید. حال می‌توانید از برداشت محصولات تازه و لذیذ در پاییز پیش رو لذت ببرید.

تقسیم زنبق‌ها

بیشتر ارقام زنبق (ازجمله زنبق ریشدار بلند) هر 3 تا 4 سال یک‌بار برای به دست آوردن بوته‌هایی قوی و گلدهی بهتر از قابلیت تقسیم شدن برخوردار هستند. بهترین زمان تقسیم آن‌ها در تابستان هنگامی‌که در رکود هستند است.

رنگ بیشتری به حیاط خود بدهید

باغ و فضای سبز خود را با اضافه نمودن گل‌هایی که در اواخر تابستان شکوفا می‌شوند رنگ‌آمیزی کنید. مخصوصاً در مواقعی که فضای سبز شما حس خسته‌کننده‌ای پیداکرده است. بسیاری از ارقام رز برای به وجود آوردن رنگ‌هایی جلوه کننده در ماه اوت (اواسط مرداد تا اوایل شهریور) بسیار عالی و کارآمد هستند. برای مثال ارقام جدید عقیم شده رز بوته پروانه‌ای (مانند فلوتربای، باز، لو، بیهولد).

برداشت سبزی‌ها

اجازه ندهید تا گرمای هوا شمارا از باغچه سبزی‌کاری‌تان غافل کند. به پرورش و برداشت محصولات خود برای تشویق گیاهان به ادامه تولید محصول و محدود کردن آفات و علف‌های هرز ادامه دهید. حشرات آفات، اغلب در مواقعی که محصولات بیش‌ازحد رسیده از گیاهان به زمین افتاده و شروع به فساد می‌کنند، هجوم می‌آورند.