۵ اشتباه رایج خریداران ملک

با گرم‌تر شدن دمای بازار معاملات خرید و فروش مسکن، آشنایی با اصول و فنون، اشتباهات، بایدها و نبایدهای معاملات ملکی قبل، حین و بعد از انجام معامله برای طرفین انجام معاملات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هرچند فروشندگان مسکن نیز باید در زمان معامله به اصول و فنون و اقدامات درست و اشتباهات رایج در معاملات مسکن آشنایی داشته باشند اما این موضوع برای سمت خریدار از اهمیت بیشتری برخوردار است.

اشتباه اول :

خرید ملک بدون امکانات، مشابه خرید خودرو تصادفی می باشد . متاسفانه خیلی از خریداران ملک از ترس فرار از تورم ، اقدام به خرید ملک طبقه چهارم و بدون امکانات از جمله آسانسور و پارکینگ و بررسی نکردن  فضای پیرامونی و محلی می نمایند .در آخر زیر قیمتی که در ابتدا خریداری کرده بودند اقدام به فروش ملک خود می نمایند .

اشتباه دوم

پیش خرید مطمئن انجام بدهید، وقنی اسم پیش خرید ملک می آید خیلی از خریداران ملک وسوسه میشوند که حتما راهی برای سرمایه گذاری پیدا کرده اند، ولی این طرز فکر در اکثر مواقع به دلیل فرار سازنده از ساخت و مصالح نامرغوب و فروش به چند نفر غلط از آب در می آید و میتواند سرمایه شما را نابود کند .

در صورت فروش آپارتمان خریداری شده به چند نفر، دادگاه حق را به کسی میدهد که زودتر خرید ملک را انجام داده است و به شما پیشنهاد میدهیم سراغ سازنده ای که شناختی از او ندارید نروید  و تجربه ثابت کرده است سازنده ای که سرمایه کافی برای ساخت داشته باشد حداقل تا قبل از پایان سفت کاری (اتمام سفید کاری) هیچ وقت اقدام به پیش فروش نمی کند.

حتماً بخوانید:  اصول طراحی ویلا

اشتباه سوم :

در صورت خرید ملک کلنگی قبل از هرگونه اقدامی از خریدار درخواست پایانکار جدید داشته باشید به دلیل اینکه در خیلی از مواقع متراژ داخل سند به طور مثال ۱۷۰ متر هست که شما مبلغ ثمن معامله را بر اساس همین متراژ پرداخت کرده اید و با پایانکار قدیمی اقدام به تنظیم سند قطعی   می کنید و بعد از چند وقت به شهرداری مراجعه میکنید.

برای گرفتن جواز ساخت و یا حتی پایانکار جدید و مامور بازدید شهرداری بعد از متر کردن دقیق به شما اعلام می کند متراژ کمتر از سند هست و باید مراجعه کنید به اداره ثبت و همان  وقت هست که شما می بینید متراژ کمتر از مقدار خریداری شده است و در محاسبات خود  اشتباه بزرگی را انجام داده اید . پس راه حل این هست یا در قرارداد اضافه و کم متراژ پس از اخذ پایانکار قید بشود و پس از اخذ پایانکار جدید اقدام به تنظیم سند نمایید.

اشتباه چهارم :

اگر سازنده نیستید وارد ساخت و ساز نشوید، تفاوت شما و سازنده ای که چند بلوک ساختمانی را ساخته این هست که هزینه ساخت شما که مبتدی هستید بین ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر هست و این  همان سودی است که انتظارش رو داشتید چون شما به منابع خوب و عوامل انسانی خوب دسترسی ندارید و هزینه تمام شده بیشتر از حد استاندارد و انتظار شما می شود و به شما توصیه میکنیم در خرید ملک کلنگی برای ساخت تامل بیشتری بنمایید.

اشتباه پنجم :

کد پستی قید شده در قرارداد را حتما چک کنید تا مطمئن شوید که کد پستی متعلق به همان ملک خریداری شده است و برای همین کار حتماً از فروشنده تاییدیه کدپستی بخواهید و پس از اخذ کد رهگیری اقدام به استعلام کد رهگیری قرارداد بنمایید.

حتماً بخوانید:  نو آوری در معماری