اصول طراحی ویلا

با پیشرفت فنّاوری و رشد سریع زندگی صنعتی، جدایی افراد از محیط بکر و آرام طبیعت کم‌وبیش منجر به گسترش آشفتگی، افسردگی و خستگی روحی در جامعه شده است. علاوه بر آن افزایش جمعیت متمرکز شهری و وجود آلودگی‌های زیست‌محیطی،ناخودآگاه ایده داشتن باغ، باغچه و یا ویلایی خارج از محدوده­ شهری و در منطقه‌های خوش آب‌وهوا را در ذهن پررنگ‌تر می‌کند. محیطی برای بهبود کیفیت زندگی و تسکین روحی شهروندان که اگرچه از فضای شهر فاصله دارد ولی می‌بایست ازلحاظ امکانات، هم‌تراز ساختمان‌های شهری باشد و اصول طراحی ویلا در آن رعایت شود تا در مدت‌زمانی که افراد قصد استفاده از این مکان رادارند دچار مشکلات رفاهی نباشند.

ازاین‌رو باید نسبت به طراحی ویلا و باغ توجه ویژه‌ای صرف نمود،

طراحی داخلی ویلا:

وجود فضاهای بزرگ با سقف‌های بلند و استفاده از نور طبیعی محیط،شاید مهم‌ترین پارامترها در طراحی  ویلای مطلوب باشد. هم‌چنین طراحی باید به‌گونه‌ای انجام شود که علاوه بر اینکه دیوارهای پیرامونی به‌عنوان جداکننده فضای داخلی و خارجی عمل می‌کنند، از قسمت‌هایی نیز دسترسی به فضای خارجی را به‌گونه‌ای معما رانه و هنرمندانه فراهم سازند.

برای یک طراحی جذاب امروزی، استفاده ز معماری دوبلکس و سقف‌های بلند اولین پیشنهاد است  .

.

طراحی خارجی ویلا:

پس از طراحی فضاهای داخلی و توجه به الزامات و نیازهای یک ویلا نوبت به طراحی فضای خارجی می‌رسد. با توجه به این‌که هدف از استفاده از فضای بیرونی باغ و ویلا لذت بردن از فضای سبز و آب‌وهوای دل‌چسب است، طراحی این فضا می‌بایست به‌گونه‌ای انجام شود که حداکثر کارایی و رضایتمندی ساکنین را تأمین نماید.

حتماً بخوانید:  فضاسازی مدرن در ویلا

جانمایی صحیح المان‌هایی همچون آلاچیق، باربکیو، آب‌نما به همراه استخر، و تونل طبیعت از مهم‌ترین بخش‌های طراحی Landscape یا چشم‌انداز ویلا است.

در نظر گرفتن باغچه‌های گل‌کاری شده و فضای سبز کافی، چیدمان درست درختان و انتخاب صحیح نوع پوشش گیاهی منطبق با محیط، تأثیر مهمی را در زیبایی فضای ویلا و تبدیل‌شدن آن به یک مکان چشم‌نواز بر جا می‌گذارد

ویژگی‌های طراحی برتر:

استفاده از فنّاوری‌های روز دنیا درزمینهٔ­ تأمین برق مصرفی از طریق سلول‌های خورشیدی، تأمین آب گرم مصرفی از طریق آبگرمان مای خورشیدی، مجهز کردن فضای خارجی به آبیاری قطره­ای و هوشمند سازی آن، تجهیز کل فضاها به دستگاه‌های امنیتی و قابلیت کنترل از راه دور از مواردی است که ویلا، باغ یا باغچه ساخته‌شده را دارای مزیت رقابتی می‌نماید، از سوی دیگر نورپردازی جذاب و کاربردی محیط داخل و خارج و همچنین نورپردازی­ بین گیاهی و استفاده از دستگاه‌های هوشمند در این زمینه نیز از مهم‌ترین عوامل برتری طراحی سازه نهایی بر رقیبان خود خواهد بود.