ایده‌هایی برای ساخت آلاچیق

 

همان‌طور که همه ما می‌دانیم هدف ما از داشتن آلاچیق، داشتن مکان و سرپناهی برای ارتباط ما با طبیعت است.

همه ما از این‌که ساعاتی را در فضای سبز و در دل طبیعت بگذرانیم لذت می‌بریم. البته خوشحال‌تر خواهیم شد که بتوانیم چنین فضایی را در حیاط خانه و یا ویلای خود داشته باشیم. در این مواقع داشتن آلاچیق و سایه بانی که بتواند ما را از تابش مستقیم نور خورشید و یا بارش باران و برف در امان نگه دارد لازم به نظر می‌رسد. با این شرایط هرگاه که بخواهیم با هر وضعیت آب و هوایی می‌توانیم از فضای سبز لذت ببریم. 

برای طراحی و ساخت آلاچیق به نظر می‌رسد استفاده کردن از مواد و مصالح طبیعی همچون سنگ و چوب می‌تواند حس نزدیکی ما را با طبیعت بیشتر کند.

علاوه به راین که می‌توانید از ترکیب سنگ و چوب در کنار هم استفاده کنید، در طراحی امکان دارد که وجود یکی از آن‌ها نسبت به دیگری چشمگیرتر باشد. کف‌پوش‌های سنگی اگر طرح و رنگ آن‌ها باظرافت انتخاب‌شده باشد می‌تواند جلوه زیبایی به آلاچیق ببخشد.

در بعضی از مناطق با توجه به نوع اقلیم و شرایط مصالح بومی با استفاده از پوشال‌های گیاهی سقف آلاچیق‌ها را با ترکیب با چارچوب‌های چوبی پوشش می‌دهند. این نوع آلاچیق‌ها را نیز می‌توان در شمال ایران یافت که با ساقه‌های برنج ساخته می‌شوند. در مناطق دیگر کشور نیز گیاهان متفاوتی برای این کار مورداستفاده قرار می‌گیرند.

شاید یکی از پرطرفدارترین نوع سقف برای آلاچیق‌ها، سقف‌هایی است که به کمک رشد گیاهان رونده در طول زمان شکل می‌گیرند. این سقف‌ها بسیار زیبا هستند و حس طراوت و تازگی را به شما هدیه می‌دهند. زیبایی عبور نور از لابه‌لای شاخ و برگ گیاهان لذت حضور در آن فضا را بیشتر می‌کند.

سقف‌های چوبی مشبک، که همه شکل‌های انتزاعی از طبیعت را به خود گرفته‌اند نیز با عبور نور خورشید از خود حس و حالی زیبا را به وجود می‌آورند.

حصیرها می‌توانند گزینه مناسبی برای پوشش سقف و دیوارهای آلاچیق‌ها باشند. وجود آن‌ها حس  نزدیکی با طبیعت را افزایش می‌دهد و با توجه به این‌که رطوبت را در خود نگه می‌دارند با گذر باد از میان ساقه‌های آن هوایی خنک را در محیط آلاچیق جریان می‌دهند.

دست به تغییر ایده‌های قدیمی بزنید و از طراحی مدرن کمک بگیرید. همان‌طور که در تصویر می‌بینید در طراحی این آلاچیق حدومرزی میان سقف و دیواره آن نمی‌توان یافت. درعین‌حال فرم و حالت سیال، زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

لزومی ندارد که فکر کنید حتماً تمامی محیطی را که می‌خواهید از آن استفاده کنید باید مسقف کرد. با در نظر گرفتن جهت تابش خورشید می‌توانید از سقف‌هایی با عرض کم و طول زیاد در کنار دیواره‌ها استفاده کنید.

 آلاچیقی که طراحی می‌کنید در طول شب نیز باید قابل‌استفاده باشد. بنابراین به نورپردازی آن توجه ویژه داشته باشید. در انتخاب وسایل نورپردازی دقت کنید و با انواع چراغ‌های مخصوص برای فضای بیرونی آشنا شوید و پس‌ازآن دست به انتخاب بزنید.

 انتخاب چارچوب و دیواره‌های ساده و تغییر کف‌پوش‌ها نسبت محیط اطراف خود می‌توانید حدود آلاچیق را تعیین کنید. نیازی به داشتن سقف نیست.

 

 

 

حتماً بخوانید:  ساخت استخر با هزینه پائین