ایده‌های نو برای محیط‌های کوچک

پیوند ذاتی انسان با طبیعت و لذت از فضاهای سبز از یک طرف و از طرفی زندگی شهری امروزه در آپارتمان هایی با مساحت های مختلف و گاه کوچک ایده ی استفاده از حیاط های کوچک را برای کشاندن طبیعت به داخل منازل اجباری کرده است. در این نوشته از ترفند و ایده ی ما به تعدادی ایده برای طراحی و دیزاین حیاط های کوچک می پردازیم. در ادامه با ما همرا باشید.

قابل توجه است که این فضاهای کوچک و بزرگ، هر کدام همچون ریه‌ی سبز کوچکی به پاکیزگی و تلطیف هوای شهرها کمک می‌کنند. ضمن آنکه ساکنان بنا از شادابی گیاهان و فضای سبز ایجاد شده لذت می‌برند. اما چه کنیم که حتی فضاهای کوچک نیز همچون باغی بزرگ، چشم نواز و دوست داشتنی باشند.

در اکثر شهرها، به دلیل حضور جمعیت بیش از ظرفیت، شاهد حضور هزاران و شاید میلیون‌ها واحد مسکونی کوچک باشیم. خانه‌های کوچک یک طبقه، چند طبقه و آپارتمان‌ها، چشم انداز کلی شهرها را تشکیل می‌دهند. اما هر کدام از آنها، از وسعتی کوچک یا بزرگ به نام حیاط بهره می‌برند. جایی که فضای سبز راه به قلب مناطق شهری می‌گشاید.

با کمی حوصله، صرف وقت کافی، بودجه‌ی نه چندان زیاد و البته برخورداری از اندکی ذوق و سلیقه، می‌توان حتی کوچک‌ترین فضاها را نیز به محیط‌هایی متفاوت و جذاب تبدیل کرد. جایی که در هنگام خستگی، دمی آسوده و از سبزی اطراف و لمس زیبایی طبیعت لذت برد.

در واقع داشتن یک باغ کوچک یا یک فضای نشیمن خارج از منزل، نیازمند فضایی آن چنانی نیست.

حتماً بخوانید:  اصول چیدمان ویلا

در این زمان که آلودگی شهرها روز به روز بیشتر شده و امان شهروندان را بریده است،  محیط‌هایی از این دست، هر چند کوچک اما روزنه‌ی امیدی به تنفس هوای پاک و سالم هستند.