زیبادشت کرج کجاست؟

این شهرک جنوبی ترین شهرک شهرستان کرج، در مسیر جاده ماهدشت و مرز بین شهرستان کرج و شهر صفادشت از توابع استان تهران واقع گردیده است.

فرخ آباد و زیبادشت از جنوب به روستای یوسف آباد قوام از توابع شهرصفادشت و ازشمال به شهر مشکین دشت و محمدشهر از غرب به منطقه عباس آباد از توابع محمد شهر و از شرق به منطقه خوشنام و پایگاه هوایی فتح محدود می شود.

این شهرک با بیش از یک هزار و ششصد و چهل هکتار وسعت دارای پلاک چهار اصلی از ثبت املاک کل کشور و دارای جمعیتی حدود ده هزار نفر است که به لحاظ بافت جمعیتی به سه قشر عمده که از بومیان اصیل فرخ آباد با قدمتی بیش از چهارصد سال و مهاجرین نیشابوری حدود هفتاد سال  و مهاجرین زنجانی بیش از سه دهه قبل جمعیت این روستا را تشکیل می دهند.

شهرک زیبادشت به سه قسمت شهرک زیبادشت شمالی و زیبادشت مرکزی و شهرک جامی تقسیم بندی شده است.

به لحاظ تغییر کاربری در منطقه بافت مسکونی میتوان برترین باغ ویلاهای منطقه شهریار و کرج را در این دو مجموعه مشاهده کرد.

شهرک زیبادشت شمالی شامل ۱۸۰ قطعه زمین با کاربری باغ ویلا بوده که زیباترین باغ ویلا ها در این شهرک می باشد همچنین این شهرک با نگهبانی ۲۴ ساعته و با کنترل ورود و خروج باعث منطقه ای امن و سکونت دائم را ایجاد کرده است.

خیبان های اصلی این شهرک دارای عرض ۲۰ و ۱۸ متری می باشد وکوچه های فرعی این شهرک همگی ۸ متری می باشد که در دو طرف این خیابان ها درختان سر به فلک کشیده ارامش خاصی را ایجاد میکند.

دهیاری منطقه زیبادشت برای هر متراژ زمین حدود ۳۵۰ متر ویلا در نظر گرفته شده که به هر میزان اضافه بنا طبق کمیسیون ماده ۱۰۰ میزان خلافی را محاسیه می کند.

شهرک ویلایی زیبادشت مرکری نیز همچون زیبادشت شمالی بوده که نسبت به آن وسعت بیشتری را دارا  و در حدود ۴۰۰ قطعه میباشد و اکثر باغ ویلا های موجود با بناهای قدیمی منطقه ی بکری را ایجاد کرده است.

باغ ویلا ها در این مناطق از رنج قیمت یک میلیاردوپانصد با متراژ۱۰۰۰ متر شروع و تا بیست میلیارد نیز در این دو مجموعه قابل واگذاری میباشد.

دست آخر به شهرک جامی اشاره می کنیم که کوچکترین شهرک موجود می باشد.

با توجه به اراضی و باغات موجود در اطراف روستا شغل اصلی مردم منطقه کشاورزی بوده و محصولاتی از قبیل گیلاس – زردآلو – گوجه سبز – سیب – گلابی و نیز تولید درختان غیرمثمر و تولید سیفیجات از قبیل گوجه فرنگی – خیار  انواع کلم و سایر محصولات می باشد.

عمده ترین منطقه صنعتی در این روستا منطقه صنعتی داشلجه و شهرک صنعتی ولیعصر با حدود یکصد واحد تولیدی است.

به لحاظ تاریخی در این روستا چهار دوره مهم را میتوان مشاهده کرد که دو بنا از آنها ۳ تا ۴دهه پیش تقریبآ از بین رفته است.

۱)غلامعلی تپه در جنوب روستا واقع شده و گمان میرود محل سکونت اولین ساکنین این منطقه بوده و با توجه به یافته های باستان شناسی از قبیل سفالینه های اخرایی رنگ مربوط به یک هزار سال قبل بوده است.

۲) زال تپه که در ساماندهی منطقه باغ ویلایی زیبادشت خاک برداری شده و در حال حاظر هیچگونه آثاری از آن به چشم نمی خورد و باقیمانده به زمین کشاورزی و راه عبور و مرور تبدیل شده است.

۳) دیوار و برجک نگهبانی مربوط به قلعه فرخ آباد که در حال حاضر تنها قسمتی از آن باقیمانده است.

۴) حمام قدیم همانطوریکه در روستاهای قبل از دوران صفویه نیز مشاهده شده، یک آبادی شامل یک میدان مرکزی بوده که در در اطراف این میدانگاه بناهای چون حمام عمومی ، عبادتگاه و ابنیه عمومی مشاهده میگردید.

حمام قدیمی روستای فرخ آباد که از آجرهای چهارگوش و همینطور ساروج به عنوان ملات استفاده شده بود. که بر اثر فرسودگی و عدم مرمت حدودا اواخر سالهای ۱۳۵۷ تخریب و در قسمتی از آن مسجد جامع  احداث که بعنوان زینبیه استفاده می شود.