سرمایه‌گذاری

اولین فکر و ایده‌ای که بعد از شنیدن کلمه‌ی سرمایه‌گذاری به ذهن اکثر افراد خطور می‌کند خرید زمین، خانه، باغ، ویلا پس‌ازآن نیز طلا و دلار است که بعد از تأمین نیازهای ضروری و اولیه قرار دارد.

در بازار ملک علاوه بر سرمایه‌گذاری ایمن ارزش سرمایه‌ی خود را حفظ کرده و با بالا رفتن قیمت‌ها و تورم در جامعه می‌توانیم به سود قابل‌توجهی برسیم در ضمن ریسک کمتری هم کرده‌ایم.

بااین‌حال قواعدی هست که با رعایت آن‌ها با استرس کمتر سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری انجام می‌دهیم.

در حال حاضر بازار مسکن پر نوسان است ولی با تحقیق و مشورت با توجه به نقدینگی و موجودی موردنظر، باید بهترین انتخاب را بکنید.

زمان

مهم‌ترین عامل برای موفقیت و سودآور بودن خریدتان زمان مناسب است.

وقتی‌که بازار ملک در آرامش و رکود است تقاضا کم هست و بهترین فرصت برای خرید است، زیرا وقتی تقاضا نسبت به عرضه زیاد باشد قیمت‌ها را روزبه‌روز به‌صورت کاذب روبه افزایش می‌رود.

نیاز و موجودی

فرض می‌کنیم موجودی مشخصی داریم که آن را سرمایه‌ی خود قرار داده و از آن استفاده می‌کنیم. گزینه‌های متعددی را برای خود در نظر می‌گیریم؛ این‌که با توجه به شرایط، بودجه و نیاز ما خرید کدام گزینه کارآمدتر است؟

باغ، ویلا، آپارتمان، زمین، طلا و دلار یا بورس؟

زمانی که می‌بینیم تقاضا در بازار مسکن بیشتر است تصمیم خود را می‌گیریم.

با تحلیل و تحقیق راجبه موقعیت مکانی که قصد خرید آن راداریم می‌سنجیم و موردی را انتخاب می‌کنیم که جای پیشرفت و رونق دارد.

این‌که ما باید بدانیم چه می‌خواهیم و هدف از سرمایه‌گذاری و خرید را مشخص کنیم؛ به‌عنوان‌مثال زمین برای ساخت ساز…که هرکدام شرایط و هزینه‌های فراخور خود رادارند.

موقعیت ملک

موقعیت مکانی، منطقه‌ای، نزدیک بودن به ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی، مراکز خرید، مراکز خدماتی رفاهی و تفریحی، راه‌های دسترسی، خیابان‌ها، فرعی‌ها و دونبش بودن ملک، از ویژگی‌هایی است که در پیشرفت، ارزش و قیمت ملک تأثیرگذار است.

اگر با تأمل وقت بگذارید و عجولانه خرید نکنید می‌توانید حتی یک مورد خیلی مناسب و زیر قیمت برای سرمایه‌گذاری پیدا کنید.

برای مثال ملک اکازیون و به قیمتی می‌یابیم که فروشنده‌ی آن به دلیل نیاز مالی زیر قیمت منطقه برای فروش گذاشته است.

اگر بتوانیم ملکی را کمتر از ارزش متعارف آن خریداری کنیم یک سرمایه‌گذاری خوب انجام داده‌ایم.

در حال حاضر سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات راحت‌تر شده به‌گونه‌ای که یک آپارتمان را با وام مسکن خریداری می‌کنیم با سرمایه و موجودی کم با این تورم که هرروز در کشورمان شاهد هستیم یقیناً متضرر نمی‌شویم.

زمین نیز همین‌طور با بالا رفتن ساخت‌وسازها در کشورمان سالانه میزان مشارکت در ساخت نیز بیشتر شده است.

یکی دیگر از سریع‌ترین راه‌ها برای نتیجه‌گیری در سرمایه‌گذاری بازسازی می‌باشد، زیرا در ابتدا که وارد بازار ملک می‌شوید ساخت‌وساز از صفر بسیار هزینه‌بر و پر ریسک می‌باشد.