کاربری چیست؟

به نحوه و نوع مصرفی یک ملک کاربری می گویند، با در نظرگرفتن طرح تفضیلی شهرداری و بر اساس نوع مصرفی آن ملک و فعالیت های شهری حیطه و اطراف آن تعیین و شاخص می شود.


انواع کاربری

کاربری های زیادی داریم که در اینجا به چند نمونه اشاره می کنیم: مسکونی، تجاری، صنعتی، کشاورزی، خدماتی، ورزشی، معدن و…

-کاربری مسکونی

 

-کاربری تجاری

 

-کاربری صنعتی

 

-کاربری کشاورزی

 

-کاربری خدماتی

 

-کاربری ورزشی

 

-کاربری معدن

 

براساس کاربری های موجود املاک به دسته های مختلف تقسیم می شوند:

 

-زمین: ملکی که در آن بنایی ساخته نشده است و هرزمینی به نوع موقعیت که در آن قرار دارد ویژگی های خاص خود را داراست.

-باغ: زمینی که در فضای آن انواع درخت که معمولا درختان میوه کاشته شده باشد و در آن کشت و زرع صورت بگیرد.

 

-کلنگی: ملک و بنایی که قابلیت استفاده ندارد و نیاز به تخریب و یا بازسازی داشته باشد.

 

-ویلایی: ساختمانی یک تا چند طبقه که به صورت مستقل می باشد و در بیشتر خانه های ویلایی فضای خاص و بیشتری به فضای سبز اختصاص داده شده است.

 

-آپارتمان: مجموعه ای متشکل از چند واحد مسکونی که در یک ساختمان حداقل دو طبقه هستند و مشاعاتی مثل ورودی، حیاط، پارکینگ، راه پله و در طبقات بیشترآسانسور نیز دارند. این دسته از املاک کاربری های مسکونی، اداری و تجاری را شامل می شوند.

 

 

-مغازه: ملکی که دارای سند تجاری است و به بیرون مشرف می باشد و حتما باید به خیابان دسترسی مستقل داشته باشد و نما و دکور داخلی آن کاملا رویت شود.

 

 

 

-مستغلات: تمامی اموال منقول و غیرمنقول که در یک ملک استقرار دارند از جمله: زیربنا، بنا، منابع طبیعی، درختان و محصولات کشاورزی، چاه و آب های زیرزمینی، مواد معدنی…

-مجتمع: آپارتمان هایی که حداقل ۱۵ واحد در آن ساخته شده باشد مجتمع نام می گیرد.
هر مجتمع معمولا دارای دفتر نگهبانی و سرایداری است و مقررات خود را دارند از جمله ساعت ورود و خروج، عدم ایجاد سر و صدا، رعایت نظافت و…

-اداری: ملکی که دارای سند اداری می باشد و به شکل واحد آپارتمانی ارایه می شوند و حق نصب تابلو دارند که در این املاک خرید و فروش مستقیم انجام نمی شود بلکه به عنوان دفتر فروش و ثبت سفارش مورد استفاده قرار می گیرد.

-تجاری: املاکی مانند عمده فروشی ها، رستوران ها، هایپر ها، مغازه ها که سند تجاری دارند. تفاوت میان این املاک با املاک اداری این است که علاوه بر حق نصب تابلو دارای سرقفلی هم هستند.

-انبار: محوطه و ساختمانی تجاری که با بهره گیری از یک سیستم درست تنظیم و طبقه بندی که به منظور نگهداری کالاهایی اعم از مواد اولیه برای تولید، صنعتی، بازرگانی و… استفاده می شود.

 

-معدن: ملکی که از آن مواد ارزشمند و مهمی استخراج شود به عنوان مثال: سنگ های قیمتی و فلزات باارزش، خاک های مصرفی در کارهای ساختمانی و صنعتی.
پس از اطمینان از وجود این مواد در زمین، ملک مورد نظر به عنوان معدن ثبت می شود و تغییر کاربری داده می شود، در غیر این صورت مالک حق برداشت از آن را ندارد.

 

-بدون کاربری: زمینی که هیچ‌گونه کاربری ندارد و جزو ذخیره‌های شهری محسوب می‌شود.