کشاورزی شهری

کشاورزی در شهرها به معنای تعریف عمومی آن فقط کشت و کار و زراعت نیست، بلکه کاشت، پرورش، توزیع و گسترش مواد غذایی مصرفی و محصولات به شیوه‌ای آسان با حداقل امکانات در شهرها و حومه در نظر گرفته می‌شود.

از فواید این نوع کشاورزی می‌توان به کاهش آلودگی، کیفیت بالا و بهبود هوا و محیط‌زیست سالم، تنوع زیستی، کاهش پخش شدن گازهای گلخانه‌ای، کاهش اثرات جزیره گرمایی و همین‌طور به دلیل کمبود زمین و منابع آبی در مناطق شهری، این نوع کشاورزی فقط قسمتی از منابع کشاورزی روستایی را در برمی‌گیرد و علاوه بر این‌یکی دیگر از مزایای این نوع کشاورزی زائدات مایع و جامد موجود در محیط را جذب کرده که کمک شایانی به مدیریت زباله و کاهش هزینه‌های کشاورزی می‌شود.

این‌که مردم در حال حاضر بیشتر به سمت فضاهای سرسبز و سنتی و استشمام عطر و بوی میوه و سبزی‌ها تازه جذب می‌شوند جای امیدواری برای توسعه این امر است.

ما می‌توانیم کشاورزی شهری را در بام خانه، تراس باغچه‌های کوچک منزل، فضای جلوی پنجره‌ها خود توسعه دهیم، کاشت گیاهان زینتی، سبزی و صیفی مصرفی هم به زیبایی پیرامونمان کمک می‌کند و هم ازنظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه است.

کاشتن نهال وبذردر باغچه، یکی از مفرح‌ترین کارهایی است که در اوقات فراغت می‌توان در فصل مشخصی انجام داد و مطمئناً با دیدن رشد و تولید محصول دست رنج خود لذت فراوانی خواهید برد.

نقش زمان در کشاورزی

اگر یک نهال را در زمان مناسب خود نکارید خشک می‌شود و یا رشد کمی خواهد داشت.

بهتراست کاشت گل و گیاه، درخت و نهال و بذر در روزهای خیلی گرم و خیلی سرد نباشد، یکی دیگر از عوامل مؤثر بر کاشت و رشد مناسب آب‌وهوای منطقه می‌باشد.

برای کاشت ابتدا باید مطمئن باشید که گیاه درون گلدان و یا کیسه‌ی پلاستیکی به‌خوبی ریشه زده و به قولی ریشه پر باشد و آبیاری که هر دو از مهم‌ترین شرایط رشد و کاشت موفقیت‌آمیز می‌باشند، آبیاری نیز باید به‌طور مرتب صورت بگیرد مخصوصاً در فصل تابستان که تبخیر آب و خشک شدن زمین و ریشه را باید مدنظر داشت.

آبیاری مناسب

روش های آبیاری موجود: غرقابی، بارانی، نشتی و قطره ای می باشد که به‌صرفه‌ترین و بهترین شیوه برای آبیاری، آبیاری قطره‌ای است.

آبیاری قطره ای به این دلیل مناسب ترست که آب در سرتاسر مساحت خاک مزرعه، باغچه یا گلخانه مان با فشار کم از قطره چکان در محور ریشه و با دبی کم در سطح خاک توزیع می شود که باتوجه به اندازه ی گیاه در کنار هربوته یا هرچند عدد بوته یک قطره چکان قرار میگیرد که مجرا و روزنه ی هر قطره چکان قابل کنترل است که آن هم برحسب نیاز گیاه تنظیم می شود.

سیستم آبیاری قطره ای از سه قسمت دستگاه کنترل و تنظیم مرکزی سیستم، شبکه و لوله های توزیع و انتقال آب و قطره چکان تشکیل شده است.

مزایای آبیاری قطره ای: کاهش مصرف آب و هزینه ها، استفاده بهینه و تاثیرگذار از آب، افزایش رشد محصول، بالا بردن سطح آبیاری، تکثیرنشدن و کم شدن رشد علف های هرز، کاهش رواناب و در نتیجه آسانتر شدن کشاورزی.

مزایای گسترش کشاورزی شهری

از مزایای کشاورزی شهری به بهتر شدن و افزایش رابطه شهر و حومه، دسترسی آسان و اطمینان خاطر از سلامت محصول، راهی برای مقابله با گرمای زمین، مصرف فاضلاب شهری، منبع درآمد و امرارمعاش برای قشر ضعیفی از جامعه، بالا بردن سطح تنوع زیستی، ایجاد و افزایش فضای سبز و سالم، زیباسازی و حفاظت از محیط‌زیست، جلب نظر مردم برای مشارکت در ایجاد و توسعه کشاورزی و بهبود ارتباط مردم با طبیعت و درنهایت کمک به مدیریت آب شهری می‌باشد.